طرح درس پایه اول ابتدایی

بسمه تعالی

 

       موضوع : طرح درس روزانه        ماده درسی : فارسی              مدت جلسه : 45 دقیقه    

 

  

       دوره ابتدایی          تعداد : 9           موضوع درس : سرباز       پایه اول                                             

 

     

       دبستان شهید عبدالمنافی                          آموزگار : معصومه زینتی کفشگری

 

 

 

اهداف کلی

 

                       آشنایی دانش آموزان با شکل ( ز )

رئوس مطالب

 1 ) سربازان از کشور ایران دفاع می کنند .

 

 2 ) پرچم کشور ما ایران سه رنگ دارد   .

 

 3 ) رنگ زرد و سبز در نقاشی اهمیت دارد .

 

 4 ) شکل ( ز ) و کلمات مربوط به آن را یاد میگیرند .

 

اهداف

جزئی

 در پایان این درس از دانش آموزان انتظار میرود :

 

1)     بدانند سربازان از کشور ایران دفاع می کنند .

2)    به مطلعه و یادگیری درس سرباز علاقه مند شود .

3)  اهمیت و نقش مرز ها برای امنیت در کشور را بدانند .

4)    نسبت به رنگ های زرد و سبز علاقه مندی نشان میدهد .

5)   جای نشانه ( ز ) را در اول ، وسط و آخر کلمات بدانند .

6)   بدانند که نشانه ( ز ) تنها یک شکل دارد .

7)   تلفظ صحیح نشانه ( ز ) را بداند .

8)   شکل نشانه ( ز ) را تشخیص دهد .

9)    صدای نشانه ( ز ) را در جدول حروف بدانند .

10)  به نشانه قرمز رنگ در تصاویر پی ببرد .

 

           

 

          حیطه ی شناختی :

 

1)     توانایی خواندن و نوشتن کلمات با نشانه های خوانده شده را داشته باشد .

2)    کلمه ها و جمله های کتاب را درست بخوانند .

3)  بگویند نشانه ( ز )  چند شکل دارد .

4)    نام نهاد های دیگر که از کشور دفاع میکنند را بگویند .

5)   با مشاهده تصویر نا آن را بگویند .

6)   چیزهایی که از تصویر بزرگ درس سرباز است به دوستان خود بگویند .

7)   کلماتی که در ارتباط با نشانه  ( ز ) است بیان کنند .

 

     حیطه ی عاطفی :

1)     به مطالعه  و یادگیری درس سرباز علاقه مند شوند .

2)    نقش سربازان و پاسداران را در امنیت کشور بدانند .

3)  برای دفاع از کشور ایران علاقه مندی نشان دهند .

 

   

اهداف رفتاری

حیطه ی روانی حرکتی :

1)     کلمه ها و جمله های کتاب را درست بنویسند .

2)    نشانه ( ز ) را درست بنویسند .

3)  صدای نشانه ( ز ) را درست تلفظ کنند .

4)    صدای نشانه  ( ز ) را در جدول حروف یا نشانه ها تشخیص دهند .

5)   بتوانند فاصله بین کلمات  و اندازه و نشانه ها را رعایت کنند .

تعیین  روش های

تدریس

 

 تلفیقی از روش های : فعال و اکتشافی سخنرانی بحث گروهی پرسش و پاسخ

 روش حفظ و تکرار

رسانه ها و

وسایل

آموزشی

1)     گچ سفید و قرمز  ،  2) لوحه ،  3) پاک کن  ، 4)  عکس ،  5) گیره یا چسب 

  6) جدول حروف یا نشانه  ، 7) دفتر حضور و غیاب  ، پوشه کار ، چک لیست ، تصاویر بزرگ و کوچک

مراحل تدریس

الف )  فعالیت های مقدماتی :

حضور و غیاب /  چینش کلاس به صورت ردیفی گروهی  /  سلام و احوال پرسی

قرائت قرآن و دعا  / بررسی وضعیت دانش آموزان از لحاظ عاطفی ( روحی  - روانی )  / رسیدگی به تکالیف گذشته دانش آموزان  / گروهبندی

 

 ب ) ارزشیابی آغازین :

آیا میدانید چه کسانی از کشور عزیزمان ایران دفاع میکنند .

آیا میتوانید نشانه ( ز ) در کلمه های سرباز / زرد / تیر انداز / سبز را بیان کنند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پایه : اول                        درس فارسی                           موضوع درس : سرباز

 

نام ونام خانوادگی :

 

 ردیف

ویژگی ها 

 

خ خ

 

خ

 

ق ق

 

ن

 

1

نشانه ((ز ))را خوب می شناسید

 

 

 

 

2

می داند که (ز) یک شکلی است

 

 

 

 

3

متن درس را خوب وروان می خواند

 

 

 

 

4

می داند که نشانه یک شکلی هم در اول وهم در وسط وهم در آخر می آید

 

 

 

 

5

تصاویر را خوب توضیح می دهد

 

 

 

 

6

با گروه ها همکاری می کند

 

 

 

 

7

به عقیده دوست خود احترام می گذارند

 

 

 

 

8

کنجکاو است که کلمه های بیشتری را یاد بگیرد

 

 

 

 

9

مهارت نوشتن را خوب می نویسد

 

 

 

 

 

            

 

از اینکه همه در کار همدیگر نظر می دادید متشکرم

طرح درس پایه ششم ابتدایی

فعالیت های قبل از شروع تدریس

معلم وارد کلاس می شود دانش آموزان به احترام معلم از جا بر میخیزند .

معلم . سلام        

دانش آموزان : سلام  صبح بخیر

معلم . صبح شما هم بخیر، حالتون خوبه         

د .  الحمدا... شکر خدا ، حال شما خوبه

معلم . ممنون شکر خدا ، دخترهای خوبم قبراق و سرحالید     

د. بله   

معلم . شاد و خوشحالید

د . بله  

معلم . ان شاءا... همیشه شاد و سرحال باشید . دخترهای خوبم حدیثی را که برای امروز آماده کرده اید را برای من می خونید می بینم روی مقوا نوشتید به دیوار کلاس هم نصب کردید .

د . حدیث را می خوانند

معلم . ممنونم بسیار عالی بود واقعا هم همینطور اگر خدا بنده ای را پست و بی ارزش قرار بده او را از نعمت علم بی بهره می کند ان شاءا... ما جزء کسانی باشیم که هم اهل یادگیری علم و دانش باشیم و هم عمل به آن .

معلم . دخترهای خوبم تکلیفی را که جلسه قبل داده بودم گروه گل شقایق قوانین و مقررات مربوط به اماکن عمومی را روی مقوا بنویسید و به دیوار کلاس نصب کنید .

د. از گروه گل شقایق به معلم نشان می دهد معلم تشکر می کند و از دانش آموزان می خواهد به دیوار کلاس نصب کند .

معلم. گروه گل لاله قرار بود شال و کلاه با خودش به کلاس بیارن . آوردید ؟

د . تحویل معلم می دهند .معلم . تشکر می کند . ممنون ازشما

ایجاد انگیزه

معلم . بچه ها جرا همه شما با این فرم لباس به مدرسه می آئید .

د . چون قانون مدرسه است .  

معلم . بله ، چون قانون مدرسه است دیگه ؟

د . چون با این رنگ لباس ما را میشناسند که دانش آموز این مدرسه هستیم .

معلم .بله دیگه؟

د . چون هر محیطی لباس مخصوص به خودش را داره . 

معلم . بله همه جوابها درسته . خوب بچه ها دیگه چه کسانی را می شناسید با لباس مخصوصی در محیط کارشان حاضر می شوند ؟

د . پرستاران     د . خلبانان    

معلم . تائید می کند

ارائه درس

بچه ها در درس امروز مطالعات اجتماعی هم می خواهیم در مورد انواع لباس و شرایط انتخاب اون صحبت کنیم از شما انتظار دارم که بعد از پایان درس به من بگید انتخاب نوع لباس ما به چه شرایطی بستگی داره؟

آیا آب و هوا هم در انتخاب نوع لباس نقشی داره؟ اهمیت لباس های محلی را برای ما بازگو و ویژگیهای آن را بیان کنید .

معلم . دخترهای خوبم قبل از شروع درس گروه بندی شوید

د . از جعبه ای که روی میز معلم است گلی را انتخاب می کنند

معلم . آنهائی که گل همشکل دارند در یک گروه قرار گیرند

د . جابه جا می شوند و کنار هم می نشینند

معلم . برای گروه خودتان اسم انتخاب کنید

د. هریک از گروه ها عنوان گل لاله و شقایق را انتخاب می کند

معلم . دخترهای خوبم به این تصاویر خوب نگاه کنید و بگوئید هر یک از تصاویر نشان دهنده چه فعالیت اجتماعی یا شغلی است ؟

د . به تصاویر مربوط به پاورپوینت نگاه کرده و بازگو می کنند

د . هلال احمر  د . لباس احرام   د . روحانیون     د.کارکنان آزمایشگاه  د . آتش نشان

معلم . همه جوابهائی که دادید کاملا درسته ممنون از شما

معلم . با توجه به چه چیزی ما متوجه نوع شغل یا موقعیت اجتماعی شدیم؟

د . باتوجه به لباس    

معلم . دیگه چه جاهائی ما لباس مخصوص به تن می کنیم ؟

د . مثلا لباس مهمانی با لباس خانه فرق داره یا لباس عزاداری که در ماه محرم می پوشیم.

معلم . بله کاملا درسته پس ما با توجه به شرایط و موقعیت مختلف لباس های مخصوص به تن می کنیم .

معلم . بچه ها به صورت گروهی با هم همفکری کنید و به غیر از مواردی که در تصویر می بینید سه گروه اجتماعی را گل لاله و سه گروه شغلی را گل شقایق نام ببرید که با لباس مخصوص به تن می کنند و بگوئید لباس هر گروه چه ویژگیهائی دارد ؟

گروه گل لاله : بیماران بیمارستان – عزاداران امام حسین (ع) – ورزشکاران

بیماران بیمارستان لباس گشاد و راحت و از دیگران شناخته می شوند – عزاداران با لباس مشکی همیشه می شناسیم نشان دهنده اعتقاد آن گروه است –ورزشکاران هم با توجه به نوع لباس هر گروه ورزشی آنها را می شناسیم و در لباسی که دارند راحت تر فعالیت ورزشی انجام می دهند .

گروه گل شقایق : مکانیک – پلیس راه – جوشکار

مکانیک : لباس یکسره و راحت از دیگران شناخته می شوند

پلیس راه : از دیگر مردم و نیروهای نظامی شناخته می شوند

جوشکار : پوششی که دارد مانع از آسیب رسیدن به صورت و دستان او می شود

معلم . تائید می کند و آنها را مورد تشویق قرار می دهد در ادامه بچه ها به این تصاویر نگاه کنید . کلاه و شال را به دانش آموزان نشان می دهد و می گوید از آنها در چه موقعیتی استفاده می کنید ؟

د . در فصل زمستان وقتی هوا سرده

معلم . پوشاک ما در زمستان و تابستان چه تفاوت هائی با هم دارند ؟

د . زمستان لباس تیره و مشکی و در تابستان رنگ روشن و نخی می پوشیم

معلم . چرا در زمستان لباس تیره و مشکی و در تابستان رنگ روشن می پوشیم ؟

د . چون لباس تیره گرما را از خود عبور می دهد و لباس روشن نور را منعکس می کند

معلم . بله ممنونم از شما

معلم . به این تصاویر نگاه کنید با توجه به نوع لباس بگوئید آب و هوای ناحیه ای که این افراد در آن زندگی می کنند چگونه است ؟

د . تصویر اول مربوط به مناطق گرمسیر    

معلم . در هر مورد دانش آموزان را مورد تشویق قرار می دهد

د . تصویر دوم مربوط به مناطق سردسیر

معلم . بچه ها به این تصاویر نگاه کنید این لباس هائی که می بینیم متعلق به چه کسانی است ؟

د . لباس های محلی مرم کرد     د . لباس های محلی مردم ترکمن

معلم . آیا امروزه ما این لباس ها را می بینیم ؟    د . نه

معلم . چرا در گذشته از لباس های محلی استفاده می کردند ؟

د . لباس محلی باعث می شد قوم و قبیله های مختلف از یکدیگر شناخته شود .  

د . لباس محلی نشان دهنده باور ، عقیده و فکر مردم هر قوم و گروه بود

معلم . بچه ها از این لباس ها امروزه بیشتر در کجا استفاده می شود؟

د . در جشن ها و مراسمات خاص

معلم . بچه ها این تصاویری که از لباس های محلی موزه مردم شناسی است چرا از لباس های محلی در موزه مردم شناسی نگه داری می شود ؟

د . چون امروزه این لباس ها کم است و کمتر از آن استفاده می شود

د . چون با توجه به نوع لباس می تونیم بفهمیم مردم زمان گذشته در مورد پوشیدن لباس چه باور و عقیده ای داشتند

د . چون لباس محلی نشان دهنده ی فرهنگ مردم است

معلم . هر یک از پاسخ های داده شده را مورد تائید قرار می دهد و تشکر می کند

معلم . به این تصاویر نگاه کنید این نوع لباس ها ، لباس ایرانیان در زمان گذشته است چه تفاوتی با لباس های امروزی می بینید ؟

د . خانم ها بیشتر از لباس های بلند و یا از روبند استفاده می کردند    معلم . تائید می کند

د . مردها از کلاه استفاده می کردند

معلم . بچه ها کتاب درسی را باز کنید درس پانزدهم را صامت خوانی کنید به مدت 5 دقیقه

اگر سوالی داشتید از بغل دستی و اگه بغل دستی نمی دانست از من سوال کنید در پایان هم سوالی از درس دارید بپرسید

د . درس را صامت خوانی می کنند

معلم . بعد از زمان تعیین شده درس را با همراهی دانش آموزان جمع بندی می کند برگه های آزمون عملکردی را در اختیار دانش آموزان قرار داده و از آنها می خواهد به صورت گروهی با توجه به سوال هر گروه نوع لباس را از تصاویر ارائه شده انتخاب و در موقعیت اجتماعی یا شرایط شغلی و با توجه به نوع آب و هوا بچسبانند .

د . به صورت گروهی فعالیت مورد نظر را انجام می دهند

معلم . به هر یک از آنها بازخورد مناسب می دهد

 

 

ارائه تکلیف

معلم . برای جلسه بعد همه دانش آموزان کار برگه شماره 19 کتاب کار « بررسی لباس های تاریخی » را در منزل انجام دهید و با خود به کلاس بیاورید

فعالیت شماره 2 : از بزرگترها درباره لباس محلی استان ما پرس و جو کنید و بگوئید لباس مردان و زنان چه ویژگی هائی دارد ؟